Past National Science Bowl Winners

Past Middle School National Science Bowl Winners (2002 - 2014)

Year

Winning Middle School Teams

 2014  2013 Poster First Place Team: Greater Boston Science & Math

Team Members:  Abhi Sambangi, Snigdha Allaparti, Michael Ren, Justin Chang, Alice Ren, and Ravi Sambangi (coach)
 2013  2013 Poster

 First Place Team: Creekside Middle School from Carmel, IN

Team Members: Brendan Yap, Melissa Yap, Anthony Ji, Asim Dhungana, and Caleb He, Karmen Hamachek (Coach)

2012 2012 Poster

Frist Place Team: Hopkins Junior High School from Fremont, CA

Team Members: Catherine Zeng, Brian Tseng, Karthik Bharathala, Mark Choi, Dhruv Muley, Paul Ricks(Coach)

2011

First Place Team: Gale Ranch Middle School from San Ramon, CA

Team Members: Saranesh Prembabu, Ayush Rath, Augustine Chemparathy, Rishi Krishnan, Ladislav Steffko and George Chemparathy(Coach)

2010 2010 National Science Bowl Poster

First Place Team: Albuquerque Academy from Albuquerque, NM

Team Members: Andy Chen, Jason Frank Hou, Ben Zolyomi, Eric Li, Raya Koreh, and Barbara Gilbert(Coach)

2009

First Place Team: Hopkins Junior High School, Fremont, California

Team Members: Raghu Dhara, Audrey Huang, Margaret Shen, Hairuo Guo, and Aditya Jung and Paul Ricks (Coach) and Lorie Anderson (Coach).

2008

First Place Team: Challenger School, Newark, California

Team Members: Nikhil Desai, Rahul Joshi, Aditya Limaye, Aditya Mukund and Arun Pingali, Dipty Desai (Coach), and Raji Pingali (Coach).

2007

First Place Team: Honey Creek Middle School, Terre Haute, Indiana

Team Members: Joseph and Mark Botros, Michael Mardini, Ian Francis, Julie Bittar, Carol Tolin (Coach), and Robert Fischer (Coach)

2006 First Place Team: Honey Creek Middle School, Terre Haute, Indiana

Team Members: Peter Bittar, Joseph Botros, Sangeeth Jeevan, John Ryan, Sachin Shinde, and Carol Tolin (Coach).

2005 First Place Team: Honey Creek Middle School, Terre Haute, Indiana

Team Members: Raj Bhuptani, Joseph Botros, Pardha Ponugoti, Eric Joyal, John Ryan, Robert Fischer (Coach), and Carol Anne Tolin (Coach)

2004

First Place Team: Ronald McNair Magnet School, Cocoa, Florida

Team Members: Shaara Argo, Kyla Davis Horn, Megan Rein, Stephen Sisley, Antony Stabile, and Ginger Davis (Coach)

2003 First Place Team: College Station Middle School, College Station, Texas

Team Members: Jeffrey Chen, Sean Lau, Brian Liu, Alex Liu, Becca Yasskin, and Cathy Berry (Coach)

2002   First Place Team: Samford Middle School, Auburn, Alabama

Team Members: Albert Lee, Jessica Lin, Zach Popwell, Charlie Zhang, Xiaxia Zhuang, Steve Owen(Coach), and Leigh Owen (Coach)

Last modified: 5/5/2014 1:40:00 PM