2014 Competition Results

Middle School Academic Competition - Round Robin

Welcome to the National Science Bowl Score Center!

Looking for Round Robin Updates? Click on the division to go straight to the bracket - otherwise, scroll down the page and browse all the scores.

Please Note: The numbers in the first row across the top of each division table correspond with the number/name in the team column.  

Divisions:

Jefferson | Kennedy | Lincoln | Madison | Roosevelt | Washington

Looking for the latest information on the Double Elimination tournament? Click here!


Jefferson Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Treasure Valley Math and Science Center                
2. Auburn Junior High School                
3. Lone Oak Middle School                
4. Stoller Middle School                
5. Ames Middle School                
6. Marshall Middle School                
7. Takoma Park Middle School                
8.  Los Angeles Center for Enriched Studies                

Kennedy Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Keystone School                
2. Lux Middle School                
3. Clarence Middle School                
4. BASIS Scottsdale                
5. Bret Harte Middle School                
6. Fort Johnson Middle School                
7. Archimedean Middle Conservatory                
8. Eden Prairie Central Middle School                

Lincoln Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Jefferson Middle School                
2. Hyde Park Middle School                
3. Mulhall-Orlando School                
4. Hunter College High School                
5. Wesleyan School                
6. Panhandle Junior High School                
7. Lincoln Middle School                
8. Van Antwerp Middle School                

Madison Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Mackay Junior-Senior High School                
2. Daniel Wright Junior High School                
3. Alton Memorial Junior High School                
4. Ramsey Junior High School                
5. Oxford Middle School                
6. JDroids Science Club                
7. BASIS DC                
8. Los Alamos Middle School                

Roosevelt Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Will James Middle School                
2. Franklin Fine Arts Center                
3. Edison Computech Middle School                
4. Fairfield Science Club                
5. Longfellow Middle School                
6. Suncrest Middle School                
7. Science Infinity Club                
8. Canyon Vista Middle School                

Washington Division

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Points
1. Hopkins Junior High School                
2. Sycamore School                
3. Norris Middle School                
4. Commack Middle School                
5. Next Generation School                
6. Robert H. Sperreng Middle School                
7. Greater Boston Science & Math Team                
8. Lesher Middle School                
Last modified: 4/24/2014 9:56:18 PM